Jezioro Orzysz

Jezioro Orzysz zajmuje powierzchnię 1070 ha, jego maksymalna głębokość wynosi 36 m, zaś średnia głębokość to 6,6 m. Posiada bardzo rozwiniętą oraz urozmaiconą linię brzegową – z licznymi półwyspami, zatokami i wyspami, dzięki czemu uchodzi za niezwykle malownicze. Południowe brzegi jeziora są wysokie, a pozostałe płaskie i podmokłe.

Linię brzegową jeziora w ponad 80% stanowią lasy. Jezioro posiada 10 wysp o łącznej powierzchni ponad 70 ha. Największa z nich to Wyspa Róż, licząca 54 ha powierzchni, która łączy się z południowym brzegiem jeziora wąską drogą.

Do jeziora wpada Rzeźnicka Struga i Czartowska Struga, zaś wypływa rzeka Orzysza, która łączy się Kanałem Orzyskim. Od zachodu, wąskim przesmykiem Jezioro Orzysz łączy się z Jeziorem Wierzbińskim, zajmującym powierzchnię 73 ha, przez wielu wędkarzy uznawanym za jedną z zatok Jeziora Orzysz.

W nomenklaturze wędkarskiej Jezioro Orzysz dzieli się na kilka mniejszych fragmentów. Główny plos jeziora stanowi tzw. Kamińskie z bogactwem podwodnych i nierzadko kamienistych górek. Od północy wzdłuż kilkukilometrowego odcinku linii brzegowej ciągnie się Odojski Brzeg. Do najbardziej popularnych wśród wędkarzy miejsc należą także zatoki – Skomacka, Akwarium, Złota, Sokoła czy Harłaka.

Do najbardziej rozpowszechnionych gatunków ryb drapieżnych występujących w Jeziorze Orzysz należy szczupak i okoń. W ostatnim czasie wędkarze sygnalizują także o coraz częstszym pojawianiu się sandacza.

Ogólnodostępne miejsce dla osób korzystających z jeziora stanowi Plaża Miejska, znajdująca się na jego południowo-zachodnim brzegu. Od lat stanowi także główną bazę dla organizowanych na Jeziorze Orzysz imprez. Posiada pomost do cumowania łodzi, slip, wypożyczalnię sprzętu wodnego, małą gastronomię, toalety oraz niezbędną infrastrukturę do organizacji biura zawodów.

EnglishFrenchGermanPolishRussian